Crossconnect.hu

Hogyan vezet a stressz csökkent libidóhoz?
I. Összefüggés stressz és a csökkent libidó között.
A stressz több okból csökkentheti a nemi vágyat. Miért? A stressz és a nemi vágy élettana
A szerelmed mosolyogva jön eléd ahogy hazaérsz. Odaadó, szerelemmel teli, csak éppen te
teljesen kivagy valami hivatali kalamajka következtében és a szex az utolsó, ami most az eszedbe
jut. Ha most megérint, valószínűleg teljesen bezsongsz, és nem éppen pozitív értelemben.
A problémát menedzser szex szindrómának hívják, és a helyzet egyre romlik. Ma egyébként egészséges párok túl sok időt töltenek a munkában, túlságosan lefoglalja gondolataikat az állás és a karrier és nem nagyon akarnak szeretkezni egymással. A nemi vágy hiányáról régebben azt tartották, hogy inkább a nők problémája, de manapság a férfiak is panaszkodnak a csökkent libidójuk miatt.
A szex és a stressz olyan szorosan együtt járnak, mint a friss szerelmespárok. Legfontosabb állati ösztöneink: a kéjvágy, a félelem és az agresszió megközelítően azonos idegpályákba rendeződtek az agyunkban. A limbikus rendszer, az agyunk egy ősibb része a törzsfejlődés szempontjából, a legnagyobb részben felelős a legfontosabb létfenntartó ösztönök, az élelemszerzés, a harc, a félelem és a szexuális magatartás szabályozásában. (Joan Z. Borysenko, Phd., author of A Woman’s Book of life: The Biology, Psychology, and Spirituality of the Feminine Life Cycle.) A szex és a stressz hasonló élettani folyamatokat indít el: gyorsul a pulzus és a légzés, felmegy a vérnyomás, a pupillák kitágulnak és a fájdalomküszöb megemelkedik. A szex és a stressz totálisan összehangolják az érzelmeket, érzeteket, és a folyamatokban résztvevő kémiai molekulákat, amelyek az agyat és testünket irányítják. Viszont a szexhez szükséges az agy neurokémiai folyamatainak egyensúlya. Ezzel ellentétben a stressz megzavarhatja a szexuális élet bármelyik fázisát a négyből: a nemi vágyat, az izgalmat, az orgazmust és a kielégülést, sőt az érzelmeket befolyásoló finomabb kémiai hírvivő molekulákra is hatással van. A krónikus stressz tönkreteszi a nemiség teljes biokémiáját. Ha túl gyakran engedsz a “fuss vagy harcolj” stressz reakció csábításának, az eredmény a mellékvesekéreg hormonok, a tesztoszteron és az oxitocin alacsonyabb szintjét eredményezi. Az oxitocin a leglényegesebb hormon az orgazmus létrejöttében, ezen kívül méh-kontrakciókat idéz elő és a párok magatartását is megváltoztatja, mert szerepe van a pár egymáshoz való kötődésének és szülés után az anyai magatartás II. A stressz és a depresszió leszoktatja a férfiakat a szexről.
A férfiak egyre növekvő mértékben mondanak le a szexről a stressz és a depresszió miatt, és ráadásul képtelenek beszélni a problémájukról. Angol párkapcsolati tanácsadó szervezet, a RELATE team közleményben számolt be arról, hogy szembeszökően magas, 40%-os emelkedést mutat azoknak a lusta hapsiknak a száma akik egyébként fizikailag képesek lennének a szexre, de bevallják, hogy nem érdekli őket a nemi élet. "Régebben a férfiak problémája az impotencia volt, de ezt a Viagra jórészt megoldotta. Most azt tapasztaljuk, hogy férfiak olyan problémával keresnek fel, amire az ötven körüli nők szoktak panaszkodni: tudnék szeretkezni, de nem akarok. Nincs benne semmi örömöm” . "Az ilyen panaszok tíz évvel ezelőtt még nem léteztek. A nálunk megforduló férfiak jobbára harmincas, negyvenes, ötvenes éveiket élik és általában nősek. A probléma nagyon komoly.” "Inkább pszichoszexuális zavarnak tekinthetjük, mint párkapcsolati problémának, mert ezek a férfiak nem a párjukat hagyták el, hanem a nemi életet általában.”(A fentieket Dr. Peter Belltől, a RELATE szakértőjétől idézzük, a Daily Mailben megjelent interjúból. ) Michael King professzor szerint a probléma gyökere a depresszió. (Royal Free and University College Medical School, London). "A férfiakat leginkább 30 és 50 éves kor között gyötri depresszió. De ellentétben a nőkkel, ők nem beszélnek róla, és ezért a bajukra ritkábban derül fény – mondta King professzor. A mai világban a munkaidő már régen nem nyolc óra, hanem sokkal több, aminek súlyos stressz állapot lehet a következménye. (Cary Cooper professzor (British Association of Counselling and III. Hogyan lehet kezelni a stresszhelyzeteket?
A szervezet válaszreakciója a megterhelésre (stressz) többféle formában és szinten jelentkezik. A vészreakció jelentkezésekor az életműködések felkészítik a testet arra, hogy a vészre meneküléssel vagy harccal, összeütközés lefolytatásával reagáljon (fight or flight mechanizmus). A válasz részben hormonális változásokat idéz elő: több mellékvesekéreg hormon (kortizol) és adrenalin kerül a véráramba. Ha a vészhelyzetre adott testi válasz állandósul, krónikus stressz állapot alakul ki, amikor kiváltó ok nélkül is beindulnak a vészreakcióra jellemző folyamatok. A krónikus stressz állapotában a nemi működések is megváltoznak. Ennek egyik fontos megnyilvánulása a lecsökkent vagy elvesztett nemi vágy, a libidó.
Ha életünket állandó megterhelések között éljük (illetve ezt érezzük), mindenképpen csökkentenünk kell a stressz iránti érzékenységet. Erre vannak stresszoldási gyakorlatok és technikák, amelyekről részletesen írunk még. Mindenek előtt azonban foglalkoznunk kell a helyzetekkel, amelynek eredménye a krónikus vészreakcióban folytatott élet. Elemeznünk kell, hogy mi a forrása az állandó stressz állapotnak az életünkben. Ha ezt meghatározzuk, és kiiktatjuk, nagy lépést tettünk a stresszhelyzet és egyúttal a csökkent libidó megoldásának irányába is. A hajszolt életmód és a nemi vágy
Manapság nagyon sokan érzik úgy, hogy több munkát végeznek, mint amennyit valaha
elvégezhetőnek tartottak. Feladataik elvégzése minden eddiginél több energiát és időt igényel, az
elfoglaltságaikból nincs menekülés. Különösen igaz ez a dolgozó nők esetében, akik a munkahelyi kötelességeken túl otthon is helyt kell állniuk anyaként és háziasszonyként. Miért vezet a sok elfoglaltság csökkent nemi vágyhoz? Az elfoglalt élet kiszívja az energiákat, nincs szabad idő a feltöltődéshez, elengedettséghez, és ez bizony elapaszthatja a libidót is. Az elfoglalt emberek gondolatai a feladataik és e határidők körül járnak, és ha az ember feszülten koncentrál a sűrű napirendjére, munkahelyi problémáira, egyre kevésbé tud gondolatban is ellazulni. Az ellazult lelki állapot (Karinthy felfedezése: “a lazalelki tartás”) szükséges ahhoz, hogy felébredhessen a vágy. A nyugalom és a nemi izgalom felkeltésére való képesség közötti összefüggés különösen vonatkozik a nőkre, de igaz a férfiakra vonatkozóan is. A munkától túlterhelt embernek a nemi élet csak egy újabb feladat lehet a napi beosztásában, hiszen a szexre se tud már másként időt szakítani. Nem csoda, ha ez a körülmény nem növeli, sőt inkább csökkenti a nemi vágyat.
Mi a megoldás?
Magától érthető, hogy a hajszolt életmód megváltoztatása a kézenfekvő megoldás. Legtöbbször
azonban erről könnyebb beszélni, mint megtenni. Az elfoglalt férfiak, de különösen az elfoglalt
anyák nehezen tudnak dönteni, amikor felteszik maguknak a kérdést: Melyik az a tevékenység vagy feladat, amit könnyen törölhetnek a naptárból és kiiktathatják az életükből. Az új fontossági sorrendet mégis ki kell alakítani, hogy az új listán sokkal előkelőbb helyre kerülhessen a pihenés.
Párkapcsolati feszültségek (stressz) és a csökkent nemi vágy
A csökkent nemi vágy talán legfontosabb okai a párkapcsolati problémákból erednek. A lélektan
mai álláspontja szerint nők és férfiak esetében egyaránt a párkapcsolaton belüli konfliktusok és az ebből adódó stresszelt párkapcsolat a legfontosabb tényező lehet a csökkent nemi vágy kialakulásában. A vágy felkeltése a páros élet fontos része, és az egyik fél vehemenciája növeli a másik vágyát, és ez a jelenség kölcsönösen így van. A mechanizmus ugyanakkor fordítva is működik: az egyik fél csökkent érdeklődése lelombozza a másik felet is, és a nemi vágy könnyen lefelé forgó spirálba kerülhet. A lecsökkent nemi vágy további problémákat okoz: a libidóproblémák az élet minden területére kiterjedően új problémákat gerjesztenek. A lélektani kutatások szerint a páros életben a partner törődése és pozitív hozzáállása, vigasztalása és a tőle kapott szexuális öröm olyan energiatartalékot hoz létre, amely segít az élet más területein elszenvedett stressz feldolgozásában és növeli a kitartást. Ha elvész ez a kiegyensúlyozási tartalék, az elszenvedett még több stressz tovább rontja a libidót! A nemek között különbség van: a nők tartalékai kisebbek, érzékenyebbek a fent részletezett negatív hatásokra. Végeredményben a kiegyensúlyozott szexuális élet és párkapcsolat erősíti az embert, hogy elviselhesse az élet más területén kapott csapásokat (vagy nevezzük megint stressznek?), a párkapcsolati problémák pedig növelik általános stressz-érzékenységünket. Ezért a párkapcsolati probléma megoldása a stressz iránti viszonyunkat is megváltoztatja, ami azt jelenti , hogy a párkapcsolati problémák megoldása kiemelten fontos.
Mi a megoldás?
Azt kérjük a pároktól, hogy büszkeség ide, sértettség oda - BESZÉLJÉK MEG! De ne csak
beszéljenek, figyeljenek is a másikra. Sokszor nagyon nehéz félretenni az egót, az ejtett sebeket
és régi sebhelyeket, a tabukat, a vádaskodásra való kényszert, és egyáltalán lebontani a kommunikációs barikádokat. Lehet az is, hogy nem sikerül az egymás felé fordulás. Ilyenkor megéri a külső segítség, forduljanak házassági/párkapcsolati tanácsadóhoz. A szexuális zavarokat testi bajok is okozhatják, éppen ezért szükséges lehet erre hívatott orvosok tanácsát kikérni, és elvégezni az ajánlott és szükséges vizsgálatokat és laboratóriumi teszteket. A legfontosabb azonban az, hogy a párkapcsolati problémák megoldására kimunkált stratégia mindkét fél beleegyezésével, megelégedésével találkozzon, és közelebb hozza a párt. Ebben az esetben nagyobb az esély a problémák teljes bonyolultsága dacára is egyszerű megoldást találni.
Hogyan küzdjük le a stresszt?
A stressz és a velejáró szorongás eredménye lehet a depresszió és a nemi vágy csökkenése. Ha
sikerül oldani a stresszt, a következményei is javulni fognak. Ebből az alaptételből kiindulva a
csökkent libidó gyógyításának egyik pillérje, hogy meg kell tudnunk küzdeni a stresszel, a feszültséget, szorongást hozó élethelyzetekkel. Az alábbiakban néhány fontos tanácsot és tippet adunk a stressz leküzdésére: Teremtsd meg lelked békéjét!
Fontos fő szabály amelyre több módszer is lehet. Próbálj meg kikapcsolódni, olvasással vagy
zenehallgatással, esetleg hosszú céltalan sétával. Mindegy mi az, csak feledkezzünk meg a napi problémákról és gondjainkról! De sokat segít, ha magadban elképzelsz valamilyen békés tájat: erdőt, mezőt, hegyeket, a tengerpartot, vagy gyerekkorod kedvenc tűnődési helyét. Gondolj egy régi kedves emlékre, és képzeletben éld át még egyszer!Ha valami megzavarná a lelki békédet, igyekezz helyre állítani! Ha észreveszed, hogy dühös, ellenséges, cinikus, szkeptikus, sértő, vagy türelmetlen vagy, ismételj magadban olyan szavakat, amelyek helyreállítják a békét: “Nyugi, nyugi!” “Türelem, türelem!” “Boldogság és öröm!”. Ezek jó jelszavak lehetnek. De vedd észre, hogy dühös, ellenséges, cinikus, szkeptikus, sértő, vagy Ne igyekezz (túl)teljesíteni!
Mindenki követ el hibát a munkában és az életben. Ha ezt elfogadod, akkor képes leszel megtenni
a képességedhez mért legtöbbet. Ez nem lesz tökéletes, de biztosan jobb lesz az eredmény, mintha görcsölnél. Nem lehetsz gőgösen büszke rá, de nem is kell szégyellni. Így jó lesz! Dicsérd meg Képzeld magad a másik helyébe!
Mi van, ha a másiknak van igaza? Vagy neki is igaza van meg neked is? Akár az is lehet, hogy fel
kell adnod az igazad! Ha Végig gondolod egy napi konfliktus vagy nézeteltérés minden oldalát és a másik fél álláspontjának okait, új távlatokat nyithat a gondolkodásodban. Lehet, hogy elkezdesz megértővé válni, ami könnyedebbé és bölcsebbé tehet!
Gondolkodj pozitívan!
Amit válságnak láttál, gondold kihívásnak. Amikor akadályba ütközöl, tekintsd lehetőségnek. A
gondolkodásod legalább annyira meghatározza, hogy mit élsz meg stressznek, mint a tényleges
helyzet.
Mosolyogj!
Egy mosoly jóvátehet mindent! Mosolyogj és érezd a mosolyból eredő megkönnyebbülést, örömöt
és békét!
Egyszerűsítsd le az életet!
Ne vállalj be mindent, ha nem muszáj! Hagyj munkát másnak is, ha megteheted! Gondold végig mi
lehet felesleges tevékenység vagy erőfeszítés a munkában és a magánéletben! Hagyd abba, ami haszontalan! Mondj nemet, ha olyan feladatra kérnek, ami biztosan túl sok lenne! “Nem, köszönöm!” - ez a helyes válasz.
Ne vidd haza a munkahelyi gondokat!
Vége a munkaidőnek! Élvezd ezt a pillanatot, örülj neki! Aztán gondold el, hogy most kezdődik a
másik életed! Válts ruhát otthon! Gondold végig az otthoni tennivalókat, és összpontosíts az új
szerepre! Ne vidd haza a munkahelyi gondokat!
Lélegezz mélyen!
Nyugalomban a légzés lassú, mély és egyenletes, Izgalmi állapotban a légzés gyors és felületes. A test működése kihat a lélekre. Figyeld a légzésedet! Ha légzésed gyors, mondd azt, hogy “állj”! Törekedj a lassú és mély lélegzetvételre! A lassú és mély légzés elkerülhetetlenül lenyugtat: így lett a testünk és a lelkünk összekötve. Ez a jóga és a meditáció alapelve is. Mindig figyelj a légzésedre! Sportolj és pihenj!
A testi erőfeszítés segít elégetni a stressz által felszaporodott adrenalint, és segít oldani a
szorongást. Tehát sportolj! A fizikai gyakorlatok végzése során felszabadulnak az endorfinok, a test
boldogsághormonjai, amelyek hatása a szorongás oldódása és a fájdalomérzés csökkenése. Keveset vagy sokat sportoljak? Eleget. Annyit, amennyi eléggé elfáraszt ahhoz, hogy utána alaposan kipihend magad. A túl nagy fizikai erőfeszítés már stressz tényező, amelyet nehéz
kipihenni, és csak erősíti a krónikus stressz állapot fenntartását.
Óvatosan az ivással!
Kerüld a kávét! A kávé emeli a stressz hormonok (kortizol, adrenalin) szintjét, ezért csak növeli a
stressz hatását. A túl sok kávé kézremegést, szorongást, ingerlékenységet okoz: csak ront a helyzeten! Csak stresszesebbnek érzed tőle magad! Egy kávé és egy kóla naponta bőven elég! Vegyél le az alkoholból! Az alkohol stresszoldó, nyugtató lehet, ha keveset iszol, de a szexnek biztosan nem tesz jót, ha sokat iszol! Meg egyébként is! Persze, a fenti tanácsok és technikák csak általános alapelvek. Próbálj kitalálni stresszoldó gyakorlatot magadnak! Kísérletezz és figyeld a hatást és az eredményt! Csökkentsd a stresszedet saját módszereddel, az biztosan működni fog! Vond be a párodat is ebbe a küzdelembe, mert együtt könnyebb, és a vágy feléledése a közös boldogságot hozza az életetekbe! (X)

Source: http://crossconnect.hu/assets/pdf/cefagil/csokkentsd-a-stresszt-es-gerjeszd-a-vagyat.pdf

260784.qxd

M. Votava · M. Krsˇiak · J. Podhorná · K.A. Miczek Alprazolam withdrawal and tolerance measured in the social conflict test in mice Abstract Rationale: It is difficult to assess withdrawal locomotion while aggression tended to be increased. from benzodiazepines, and preclinical assessment of be- Conclusions: Tolerance to the alprazolam effects on ag-haviour during social conflict

Lgd distributions.pdf

In any form of portfolio analysis, it is appropriate to regard some inputs as stochastic and others as deterministic. In areas where key inputs are uncertain, it may be more suitable to map such inputs to a distribution than to “guess” an average result. This however increases the modelling complexity in terms of the sampling precedence that will occur in the simulation process, and increa

Copyright © 2018 Medical Abstracts